Fajne Filmy o Pisarstwie i Pisarzach

Opublikowane przez Barbara w dniu

Kilka ciekawych propozycji filmów związanych z tematyką pisarstwa. Niektóre to lekkie komedie, inne są nieco cięższego kalibru. Są to filmy, które kiedyś obejrzałam i utkwiły mi w pamięci. Mogą pomóc zainspirować się przy blokadzie pisarskiej.

Filmy o pisarstwie i pisarzach, podejmujące wątki pisania powieści:

  1. Young Adult
  2. Adult World (Tylko dla Dorosłych)
  3. Obietnica Poranka
  4. Not Another Happy Ending
  5. The Girl in The Book
  6. Geniusz
  7. Becoming Jane
  8. Mistletoe Inn
  9. The English Teacher
  10. Whisper of the Heart – Anime
  11. Letnia Szkoła Życia – L’atelier

Young Adult

W polskiej wersji ten film można też znaleźć pod tytułem „Kobieta na skraju dojrzałości”. Nie wiem czemu, ale polski tytuł filmu wydaje mi się taki średni, dlatego wolę posługiwać się oryginalnym, który jest dużo bardziej zrozumiały. Przez pewien czas byłam tym filmem nawet bardziej niż trochę zauroczona i nadal wydaje mi się wprost niesamowity. Opowiada o pisarce książek z serii young adult, która powraca do małego rodzinnego miasteczka i mierzy się ze swoją przeszłością. Świetna gra aktorska Charlize Theron, a do tego złożona osobowość głównej bohaterki. Niektóre sceny są kapitalne, pełne ironii a zarazem przepełnione dramatyzmem.

   

Adult World – Tylko dla Dorosłych

Kolejny film, którym bardzo się kiedyś jarałam i lubię do niego wracać. Adult World – Tylko dla Dorosłych, jest trochę komedią a trochę dramatem. Opowiada o młodej aspirującej poetce mającej wielkie plany co do swojej twórczości. Niestety plany weryfikuje samo życie, dziewczyna musi iść do pracy i zarobić na swoje utrzymanie. Znajduje pracę w sex shopie, lecz nie rezygnuje z pisania poezji. Dodatkowo rozpoczyna znajomość ze starszym, odnoszącym sukcesy pisarzem, licząc, że otworzy jej to drzwi do kariery. Ten film lubię przede wszystkim za ironiczne podejście do współczesnej poezji.

 

Obietnica Poranka

Obietnica poranka jest jednym z najlepszych filmów, jaki w życiu widziałam i jednym z nielicznych, na którym nie mogłam powstrzymać się od łez. Bardzo podziałał na mnie, szczególnie, że opowiada o trudnej drodze do pisarstwa i presji, żeby stworzyć ponadprzeciętne dzieło. Przed jego obejrzeniem nawet nie wiedziałam, że istniał taki pisarz jak Romain Gary. A może powinnam wiedzieć, tym bardziej, że autor jest związany z Polską, film również zahacza o polskie wątki i jest nieco historyczny. Powstał na podstawie książki o tym samym tytule. „Obietnica poranka” tylko utwierdza w przekonaniu, jak dobre i wysmakowane jest francuskie kino, a także rozbudza zainteresowanie francuską kinematografią. Często po erze hollywoodzkich produkcji zapomina się, że to właśnie Francuzi wymyślili kino i coś mi się zdaje, że gdyby tylko im się chciało, to niejeden jeszcze raz mogliby pokazać kto tutaj rządzi.

 

Not Another Happy Ending

Pogodna komedia romantyczna o początkującej pisarce, wydającej pierwszą powieść. Młoda pisarka mierzy się z trudnym rynkiem wydawniczym, nie zamierza sobie jednak ułatwiać i pierwszej powieści nadaje tytuł „Niekończąca się udręka mojego ojca”. Książką zaczyna interesować się przystojny wydawca, kiedy jednak dochodzi do publikacji okazuje się, że zmienił jej tytuł na bardziej znośny. Wydawca pomaga jej w pracy nad kolejną powieścią i ratuje od blokady pisarskiej. Zaczyna rodzić się między nimi romans. Oglądałam dosyć dawno, a mimo to nadal pamiętam o tym filmie.

 

The Girl in The Book – Dziewczyna z Książek

Bardziej osobisty film o trochę smutnej i wycofanej dziewczynie pracującej w wydawnictwie. Pewnego razu okazuje się, że musi zredagować nową książkę poczytnego autora powieści. Budzi to w niej złe wspomnienia, gdyż jak się okazuje, pisarz ten jest znajomym jej rodziców i molestował ją w dzieciństwie. Trochę fantazji o romansie starszego mężczyzny z dojrzewającą dziewczyną, rodem z Nabokova i American Beauty, ale warte obejrzenia, szczególnie, że ukazuje młodą kobietę u progu kariery zawodowej, zmagającą się z traumą i walczącą o swój talent pisarski.

 

Geniusz

Klimatyczny film amerykański o pewnym redaktorze książek, bardzo zaangażowanym w pracę i pomoc literacką młodym twórcom. Oparty na faktach film o amerykańskim redaktorze, Maxie Perkinsie, robi wrażenie pod każdym względem. Ukazuje meandry działania dużego wydawnictwa w latach 20. XX wieku. Film ten pokazuje imponujące zaangażowanie i wkład redaktora w pracę nad kolejnymi książkami, oraz jak ważna jest współpraca pisarza z redaktorem i jak ten pierwszy jest zależny od tego drugiego. Stawia też pytanie o to, czym jest talent literacki i czy wydawca dysponując dużymi środkami i wpływami może stworzyć wielkiego autora powieści. Uważa się, że Max Perkins odkrył twórczość takich pisarzy jak Hemingway i Fitzgerald, pomagając im zaistnieć w literaturze.

Becoming Jane

Becoming Jane (po polsku „Zakochana Jane”, choć zdecydowanie bardziej pasowałby tytuł „Stając się Jane”) jest biografią Jane Austen, ukazaną w romansowym klimacie, wspaniale dopełnia kolekcję filmów na motywach powieści pisarki. Dobrze zrobiony film, do którego lubię czasem wracać, zresztą jak do całej jej twórczości. – Co ona robi? – Pisze. – Czy nie można nic na to poradzić? :):)

 The Mistletoe Inn

Mistletoe Inn to film romantyczny Hallmarka, z serii świątecznej. Pomimo tego, że dawno go widziałam, to wspominam miło. Utrzymana w świątecznej atmosferze komedia romantyczna opowiada o autorce biorącej udział w bożonarodzeniowych warsztatach pisarskich. Typowy Hallmarkowy film, wyróżnia go jednak to, że podejmuje nieco tematykę pisania.

The English Teacher

Zabawna komedia romantyczna z Julianne Moore w roli głównej. Inteligentna i empatyczna nauczycielka postanawia pomóc jednemu ze swoich byłych uczniów. Chłopak wraca z Nowego Jorku do domu, gdzie po nieudanej karierze literackiej jest w kompletnym dołku i myśli nad rzuceniem pisarstwa. Z pomocą przychodzi mu jego dawna nauczyciela ze szkoły. Wpada na pomysł, aby wystawili razem przedstawienie na podstawie sztuki, którą napisał, pomaga w kryzysie z ojcem, angażuje się i wspiera jego ambicje, przy okazji stając się zarazem kimś więcej. Na uwagę zasługuje ciekawie napisany scenariusz filmowy, który powoduje, że ta z pozoru typowa amerykańska komedia jest bardzo oryginalna.

 

Whisper of the Heart – Szept Serca

Klimatyczne, pięknie zrealizowane anime ze studia Ghibli opowiadające o poszukiwaniu swojej drogi w życiu. Z tym anime szczególnie mogą utożsamiać się osoby marzące o pisarstwie. Główna bohaterka jest dorastającą dziewczynką spędzającą czas na czytaniu książek. Poznaje chłopaka, który chce zostać lutnikiem we Włoszech. Dziewczynka postanawia napisać opowiadanie, jednak okazuje się to trudniejsze niż myślała. Anime Whisper od the Heart pokazuje, że talent w życiu nie jest najważniejszy, a pierwsze dzieło nigdy nie będzie bardzo dobre. Najważniejsza jest ciągła praca i ćwiczenia, dzięki którym stajemy się coraz lepsi w tym, co robimy. Nie talent, ale podejmowany codzienny wysiłek jest wart uznania i zasługuje na nagrodę. To anime ma w sobie coś absolutnie magicznego (i to dosłownie), i bardzo inspiruje do pisania. Mogłabym je polecić na blokadę pisarską.

 

Letnia Szkoła Życia – L’atelier

Francuskie kino obyczajowe opowiadające o letnich warsztatach literackich, prowadzonych przez pewną doświadczoną pisarkę. Kobieta pomaga nastolatkom w wyszukaniu najlepszych pomysłów na książkę, ale jej zainteresowanie wzbudza szczególnie jeden zbuntowany uczeń, fascynujący się neonazizmem i białą siłą. Interesujące kino utrzymane w lekko wakacyjnym i zarazem kryminalnym klimacie, podobała mi się atmosfera sennego miasteczka portowego, problemy podejmowane w rozmowach nastolatków z nauczycielką. Myślę, że warto obejrzeć i zainspirować się. Tematy na dobrą powieść mogą się czaić wszędzie.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder