18. Romantycznych i Inspirujących Filmów do Obejrzenia

Opublikowane przez Barbara w dniu

Kontynuując serię artykułów o filmach, tym razem przedstawiam filmy, które zrobiły na mnie wrażenie i okazały się interesujące i ciekawe. Choć niektóre z nich widziałam dawno i nie o każdym mogę już dzisiaj napisać więcej w szczegółach, to jednak utkwiły mi w pamięci ze względu na ciekawą fabułę, poruszane wątki, czy filozoficzne przemyślenia. W propozycjach znajdziemy różne gatunki, rozpoczynając od lekkich komedii romantycznych, amerykańskich hitów, poprzez intelektualne kino europejskie, aż po historie inspirowane Krajem Kwitnącej Wiśni. To z pewnością nie ostatni artykuł z serii filmowej.

Romantyczne i Inspirujące Filmy do Obejrzenia:

  1. Absolwentka
  2. Personal Shopper
  3. Art School Confidential
  4. Drawing Restraint 9
  5. Agora
  6. Proof
  7. Kumiko
  8. Hanami
  9. Uśmiech Mony Lisy
  10. Rzeź
  11. Blue Jasmine
  12. Invisible Sign
  13. Powrót do Garden State
  14. Asystentka
  15. Opętanie
  16. Kochanek Królowej
  17. How to be Single
  18. Turkey Drop

1. Absolwentka – Post Grad

Wspaniały film, do którego wracam z sentymentem. Wymieniałam się tym filmem w pracy z koleżanką i potem opowiadałyśmy sobie wrażenia. Sama byłam wtedy taką absolwentką, dlatego utożsamiałam się z główną bohaterką i przeżywałam jej niepowodzenia jak własne. To niezwykły ale i trudny czas, kiedy szuka się pracy zaraz po studiach, co wcale nie jest łatwe, a ten film w pewnym okresie życia dodawał mi otuchy, że zawodowo wszystko się ułoży.

Na duży plus zasługują ambicje i entuzjazm głównej bohaterki. Ryden pragnie dostać pracę w największym wydawnictwie w Los Angeles, chce odkrywać nowe talenty pisarskie na miarę Charlesa Bukowskiego. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mówi, jak jej życie zmieniło się pod wpływem „Buszującego w zbożu” i „Listonosza”.  Ta pełna marzeń dziewczyna, już wyobraża sobie, że mieszka w luksusowym lofcie niedaleko biura i chodzi do pracy na piechotę. Ale niestety, posadę zgarnia jej sprzed nosa nielubiana koleżanka, która w dodatku dostała stanowisko po znajomości.

2. Personal Shopper

Kiedy tylko zobaczyłam ten film, totalnie się w nim zauroczyłam. Mam pewną słabość do Kristen Stewart, bardzo porwała mnie jej kreacja, ale nie tylko. Personal Shopper jest bardzo inspirujący, doskonale uchwycił klimat dużych europejskich miast, zamieszkiwanych przez bogatych i zblazowanych, lecz nieco melancholijnych ludzi. Pokazuje może i smutną Europę, ale taką, którą uwielbiam. Jet to pewne ujęcie Europy widzianej oczami Amerykanów. Film zyskał wiele komentarzy w internecie, szczególnie zawiedzionych ludzi, myślących, że to będzie komedia o stylistce buszującej między wieszakami pełnymi kolorowych ubrań. Niestety, albo i na szczęście jest to ambitne kino z głównym wątkiem parapsychologicznym i duchami ukazującymi się pod postacią ektoplazmy. Dlatego Personal Shopper bardzo zaskakuje i wymyka się klasyfikacji. A fragmenty o szwedzkiej kobiecie artystce medium czy spirytualnych doświadczeniach Wiktora Hugo, podnoszą walory intelektualne fabuły.

3. Art School Confidential – Akademia Tajemniczych Sztuk Pięknych

Komedia, która w cudowny sposób wyśmiewa snobistyczne środowisko Akademii Sztuk Pięknych, obfituje w dobrą ironię, niezłe smaczki i bardzo mnie ubawiła. Zdolny chłopak o klasycznym nastawieniu do malarstwa i z prawdziwym talentem do rysowania jest gnębiony przez profesora i uczniów ze szkoły, żyjących w przekonaniu, że sztuka współczesna jest lepsza od tradycji. Chłopak zostaje otoczony przez prawdziwą bandę beztalencia, udającą znawców i wywyższającą się na każdym kroku. Powoli zaczyna zdawać sobie sprawę, że Akademia Sztuk Pięknych nie ma za wiele wspólnego z prawdziwą sztuką i pasją do malarstwa, a jej przedstawiciele to tak naprawdę głupi ignoranci skrywający podstawowe braki w warsztacie.

4. Drawing Restraint 9

Jeden z najcudowniejszych filmów, jakie miałam okazję zobaczyć w życiu. Bardzo zainteresowały mnie dziwactwa ukazane w Drawing Restraint 9, być może dlatego, że przedstawiają bliskie mojemu sercu japońskie klimaty. W tym przypadku film jest częścią większego artystycznego przedsięwzięcia twórcy i  nie polega jedynie na śledzeniu fabuły i rozumieniu wątków, ale bardziej na odbieraniu jego oryginalnej estetyki, która oddziałuje na zmysły, pobudza wyobraźnię i przenosi nas do innego świata, a nawet wywołuje odmienne stany czy nieprzewidziane reakcje. Wszystko dzięki przepięknej muzyce skomponowanej przez Bjork. Czasem dobrze jest wyłączyć myślenie, analizowanie i nastawić się na odbieranie obrazów, dźwięków, doświadczeń oraz niesamowitego klimatu jaki niesie ze sobą to dzieło sztuki. Możemy doznać szokującej przyjemności, obrzydzenia, sensualności, poczuć szelest papieru dekoracyjnego, zapach japońskich pomarańczy juzu, rozkoszować się głęboką zielenią matchy i niemal poczuć na języku jej cierpki smak. Czego więcej wymagać od artystycznej kompozycji?

5. Agora

Jest to pewnego rodzaju telewizyjna perełka, bowiem bardzo rzadko zdarza się, że w roli głównej zobaczymy filozofa, w dodatku rozważającego kwestie astronomiczne. Właściwie to jedyny taki film, dlatego nie można obok niego przejść obojętnym. Oczywiście filozofia Hypatii jest tylko tłem dla wydarzeń historycznych, przede wszystkim rozwoju chrześcijaństwa, lecz choć pobieżnie zarysowana, to jednak niesamowicie ciekawa. W filmie Hypatia dochodzi do wniosku, który w późniejszym czasie został ujęty w pierwszym prawie Keplera, czyli że  planety krążą po elipsach, a w ognisku jednej z nich znajduje się słońce. Klimat fabuły jest po prostu zniewalający. Groza nadciągającego chrześcijaństwa zawisła nad antycznym światem, który zmierza do upadku. Idee starożytnych są zagrożone, jednak Hypatia nie poddaje się, odważnie stawia czoła przeciwnościom, broni filozoficznego podejścia do życia, z uporem docieka prawdy, niczym Sokrates jest wierna przekonaniom aż do śmierci.

W filmie zobaczymy piękną scenę, gdy Hypatia wyjaśnia, dlaczego nie może przyjąć chrześcijaństwa. Otóż rolą filozofa jest wątpienie i dociekanie prawdy, a doktryna chrześcijańska nie pozwala wątpić. Odnajdziemy tutaj więcej takich smaczków, jak również damy się ponieść fascynującemu wątkowi miłosnemu. W pięknej Hypatii kocha się bez wzajemności jej niewolnik, który następnie przejdzie na stronę parabolan – chrześcijańskiej przybudówki do wszczynania burd na ulicach. Do bólu zakochuje się w niej również jej uczeń Orestes, ten z kolei wybierze karierę prefekta rzymskiego, lecz później będzie musiał się ugiąć i przyjąć chrześcijaństwo. Kolejny z jej uczniów, Synesius, zostanie biskupem i będzie starał się udowodnić Hypatii wyższość religii nad filozofią. Każda z postaci reprezentuje odmienny punkt widzenia, nieustannie ścierają się ze sobą poglądy naukowe z religijnymi, filozofia antyczna walczy z rodzącym się chrześcijaństwem. Jak to się skończy, wiemy z historii.

6. Proof – Dowód

Ciekawy film poruszający kwestie psychologiczne i promujący środowisko naukowe Harvardu, powstał na podstawie sztuki teatralnej, którą można zobaczyć na You Tube. Znany profesor matematyki ze sporym dorobkiem naukowym, podupada na zdrowiu i nie może już pracować umysłowo. Z pomocą przychodzi mu córka. Tworzy skomplikowany matematyczny dowód, ale nikt nie chce uwierzyć w jej geniusz. W filmie zobaczymy subtelną duchowo- intelektualną więź łączącą chorego ojca i córkę, rozterki na temat dorobku naukowego i pracy na uniwersytecie, oraz połączenie geniuszu z chorobą umysłową. Dodatkowo z odrobiną romansu i złą siostrą, dla której najważniejsza jest przyziemna praca zarobkowa, a nie intelektualne uniesienia.

7. Kumiko – The Treasure Hunter

Jeden z najbardziej niesamowitych i inspirujących filmów, jakie miałam okazję obejrzeć. Kumiko to opowieść drogi, główna bohaterka pochodzi z Japonii, wyrusza w samotną podróż bezdrożami Ameryki, żeby odnaleźć skarb pozostawiony przez przestępców. Do końca nie wiemy, czy walizka z pieniędzmi, zakopana głęboko w śniegu, istnieje naprawdę, czy jest tylko wymyślonym motywem z pewnego filmu sensacyjnego. Sama Kumiko, kieruje się tak zwaną legendą miejską, i z godną podziwu determinacją wierzy, że motywy przedstawione w amerykańskim filmie sensacyjnym są prawdziwe, a jej przeznaczeniem jest odnalezienie skarbu, nawet kosztem życia. Znajdziemy tutaj piękną opowieść o podróży, samotnej wędrówce w stronę nieznanego, refleksję na temat życia.

8. Hanami – Cherry Blossoms – Kirschbluten

Hanami (Kwiat wiśni) widziałam kilkanaście lat temu, zrobił na mnie wtedy piorunujące wrażenie. Napisałam na jego temat recenzję na blogu, który wówczas prowadziłam (dzisiaj już ten blog nie istnieje). Sentymentalny, europejski film produkcji niemieckiej, opowiadający o starszym małżeństwie i relacjach rodzinnych, jest jak zwierciadło, w którym można się przejrzeć i zobaczyć świat takim jakim jest, bez upiększania. A więc zobaczymy umęczoną żonę, która nigdy nie spełniła marzeń, niewdzięczne, dorosłe już dzieci zajęte swoimi problemami, wnuki pogrążone we własnym świecie i spotykające się z dziadkami za karę. Różnice pokoleniowe nie do przeskoczenia, tak inne od powszechnie uznawanej opinii, że rodzina jest najważniejsza. Oglądając ten film dochodzimy do wniosku, że może być inaczej. Ale co jest w życiu najważniejsze? Hanami pozwoli zaznajomić się z klimatem Japonii, a przede wszystkim z wyjątkowym tańcem butoh. No i pozwoli śledzić piękną historię miłości męża do żony a tażke trudny okres żałoby po śmierci małżonka.

9. Uśmiech Mony Lisy

Uśmiech Mony Lisy to taka żeńska odpowiedź na Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Nauczycielka o niekonwencjonalnych metodach nauczania przyjmuje posadę w elitarnej szkole dla dziewcząt. Burzy stereotypy i inspiruje młode kobiety do tego, żeby nie godziły się w życiu na drugorzędne odtwórcze role, ale przeciwnie, namawia do tego, żeby odważyły się sięgnąć po więcej i same zostały twórcami, kreatorkami własnej kariery życiowej. W Uśmiechu Mony Lisy znajdziemy wiele odniesień do sztuki, między innymi Van Gogha, jak również do amerykańskich reklam telewizyjnych, ukazujących tradycyjne role kobiece. Dzięki temu filmowi dowiedziałam się o Jacksonie Pollocku, choć nie zostałam fanką jego ekspresyjnych obrazów. Uważam, że Uśmiech Mony Lisy, ze względu na walory edukacyjne, będzie interesujący szczególnie dla młodych dziewczyn, szukających własnej życiowej ścieżki.

10. Rzeź

Świetna komedia przypominająca sztukę teatralną. Choć cała fabuła rozgrywa się w jednym pokoju, pomiędzy czterema osobami, to ani przez chwilę nie nudzi. Cudownie rozpisane dialogi, szybkie dowcipy, wzbierające emocje, które pogłębiają się z każdą minutą oglądania, ten film jest majstersztykiem i inspiracją dla każdego pisarza czy scenarzysty.

11. Blue Jasmine

Inspirowałam się troszeczkę główną bohaterką tego filmu, przy tworzeniu postaci Zofii w Miłości po Grecku. Elegancka kobieta z wyższych sfer, o nienagannych manierach, lubiąca rzeczy gustowne i wysmakowane, na skutek zbiegu różnych niesprzyjających okoliczności traci majątek. Odtąd zostaje zmuszona do zrezygnowania z wystawnego życia i spróbowania sił w zwykłej pracy, jako recepcjonistka w gabinecie stomatologicznym. Zaznajamia się z ludźmi, których zawsze uważała zawsze za nudnych i biednych. Sama jest teraz biedna, więc stara się odnaleźć w środowisku pracowników fizycznych nie znających się na modzie ani luksusie, i zaprzyjaźnić z osobami o innym podejściu do życia niż jej. Czy okaże się tolerancyjna i czy wystarczy jej skromne życie? A może jednak do głosu dojdzie ambicja i wyniosłość, pragnienie bycia nieprzeciętną?

12. Invisible Sign – Niewidzialny Znak

Ciepły, ciekawy i magiczny film romantyczny, opowiadający o wrażliwej nauczycielce, która widzi liczby. Jej wrażliwa i niego zagmatwana osobowość jest przyczyną niezrozumienia i wyobcowania w świecie, ale również sprawia, że odczuwa ona życie mocniej i silniej niż inni ludzie.

13. Garden State

Stary ale jary film z niesamowitym klimatem i dobrą ścieżką muzyczną. Myślę, że ten film stał się prekursorem wielu późniejszych produkcji o młodych ludziach w depresji, jak choćby Poradnik pozytywnego myślenia itp,.  Powrót do Garden State doczekał się rzeszy wiernych fanów i ja też do tej grupki należę, czasem lubię sobie wrócić do tej produkcji.

14. Asystentka

Znakomity film, choć oszczędny w środkach i niemalże osobisty, to coś w nim sprawia, że nie można oderwać wzroku. Opowiada historię jakich wiele, czyli młodej niedoświadczonej dziewczyny, rozpoczynającej pracę w większej firmie z branży filmowej. Mało asertywna, wrażliwa i wyciszona asystentka jest bardzo dobrą pracownicą, nie stawia oporu i dokładnie wykonuje obowiązki, daje z siebie dużo, wyrabia nadgodziny. Powoli zaczyna rozumieć, na czym polega jej rola w hierarchii pracowników. Kiedy w końcu zbiera się w sobie, żeby zaprotestować przeciwko powszechnemu w firmie mobbingowi, trafia na ścianę. Myślę, że ta historia może być głosem wielu kobiet na biurowych stanowiskach, ścierających się z bezsensem, podrzędnością wykonywanych obowiązków i rodzącą się frustracją. Kobiet zbyt grzecznych, żeby dostrzec, jak bardzo wykorzystuje je korporacyjna machina.

15. Opętanie – Possession

Od obejrzenia Opętania można rozpocząć intelektualną przygodę z literaturą A.S. Byatt. Tak było i ze mną. Wciągający film sprawił, że sięgnęłam po książkę, a potem po kolejne dzieła tej autorki. Dobre, wymagające lektury, cudownie nakreślone kobiece postaci, osobliwy klimat. Jej książki są inne, ambitne i bardzo charakterystyczne, Szkoda tylko, że obecnie nie ma u nas wznowień A.S. Byatt,  Starych wydań trzeba szukać w antykwariatach i bibliotekach.

16. Kochanek Królowej

Film Kochanek Królowej widziałam dawno temu i bardzo spodobały mi się w nim treści filozoficzne. Główni bohaterowie czytają Rousseau i innych znanych filozofów, dyskutują na różne tematy, na przykład o polepszeniu losu biedoty. W ruch idą książki i główne idee oświecenia, ale tylko w tle, gdyż zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest romans królowej i świństewka na dworze, dla których, nie oszukujmy się, ten film oglądamy.

17. How to Be Single – Jak To Robią Single

Jak to robią single jest na pierwszy rzut oka jedną z wielu zwariowanych amerykańskich komedii romantycznych promujących Nowy Jork – miasto marzeń, robienia zawrotnej kariery i niekończących się imprez. W filmie znajdziemy dużo zabawnych gagów, jest to komedia lekka, taka na poprawę humoru. Ale tym, co naprawdę wyróżnia ten film, jest jego zakończenie. Na próżno szukać tutaj typowego hollywoodzkiego happy endu. Przyzwyczajeni do tego, że kobieta na końcu odnajdzie upragnionego mężczyznę i będą żyli długo i szczęśliwie, możemy lekko się zszokować. Silne, budujące i inspirujące zakończenie pozwala zerwać ze stereotypami i jest na pewno warte dostrzeżenia w gąszczu obecnych romantycznych komedii.

18. Turkey Drop

Na koniec urocza komedia romantyczna skupiona wokół święta dziękczynienia. Taka pogodna, na poprawienie humoru. Dwoje przyjaciół, nie za bardzo lubiących się w dzieciństwie, spędza ze sobą święta, w myśl przysłowia, kto się czubi, ten się lubi. Plus udana ścieżka dźwiękowa.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder